Tüm Fiyatlarımıza Kdv Dahildir.
Tüm Fiyatlarımıza Kdv Dahildir.
MD5 ve SHA1 Şifre Oluştucu
Asla herhangi bir kayıt tutmuyoruz.


MD5 ve SHA1 Şifreleme Nedir ?

MD5 ve SHA-1, belirli bir girdiden benzersiz, sabit boyutlu bir çıktı üretmek için kullanılan kriptografik hash işlevleridir.
Genellikle dosya indirmeleri veya bir ağ üzerinden iletilen mesajlar gibi verilerin bütünlüğünü, girdi verileri için bir karma değer üreterek ve bunu bilinen bir değerle karşılaştırarak doğrulamak için kullanılırlar.
Hesaplanan hash değeri bilinen değerle eşleşirse, giriş verilerinin hiçbir şekilde değiştirilmediği varsayılabilir.
MD5, 128 bitlik bir sağlama değeri üreten, yaygın olarak kullanılan bir sağlama işlevidir. 1990'ların başında geliştirilmiştir ve bazı zayıflıkları bulunmasına ve SHA-2 veya SHA-3 gibi daha yeni hash işlevleri kadar güvenli kabul edilmemesine rağmen bugün hala yaygın olarak kullanılmaktadır.
SHA-1, 160 bitlik bir sağlama değeri üreten, yaygın olarak kullanılan başka bir sağlama işlevidir. 1990'ların ortalarında MD5'e daha güçlü bir alternatif olarak geliştirilmiştir ve bazı uygulamalarda hala kullanılmaktadır, ancak zayıf yönleri olduğu ve genellikle SHA-2 veya SHA-3'ten daha az güvenli olduğu kabul edilmektedir.
Hem MD5 hem de SHA-1'in kriptografik uygulamalarda kullanım için artık güvenli kabul edilmediğini ve kullanımlarının genellikle önerilmediğini not etmek önemlidir. Bunun yerine, kriptografik amaçlar için SHA-2 ve SHA-3 gibi daha yeni ve daha güçlü hash işlevleri kullanılmalıdır.